Kiedy dwoje (lub więcej) ludzi próbuje trafić do wspólnego celu i każde z nich trzyma w ręku swoją mapę, w życiu zazwyczaj jest tak, że każda z map obejmuje inny teren. Może być też tak, że choć obszar map jest ten sam, to ich zapisy są w jakimś stopniu różne. Porównanie tych różnic, bez kłótni o to, która mapa jest prawdziwa (choć w życiu jest tak, że w 100% żadna prawdziwą nie jest) i bez oskarżania się, daje perspektywę uzyskania lepszego (nadal niekoniecznie prawdziwego) przewodnika po terytorium.

Do psychoterapeuty trafiają często osoby, którym w danym momencie unikanie oskarżeń i walk o status prawdziwości mapy przychodzi z trudem. Ale są to osoby, które poszukują rozwiązań, a to pierwszy, przełomowy krok do zmiany sytuacji.

Terapeuta (albo doradca – brzmi mniej groźnie?) systemowy stara się towarzyszyć temu porównywaniu różnic i unika roli sędziego, nie ocenia, która mapa wygląda wiarygodniej. Rozszerzając perspektywę pomaga wybierać w sposób bardziej swobodny.

Psychoterapeuta/doradca systemowy towarzyszy w poszukiwaniach i pomaga znaleźć inny, potencjalnie umożliwiający rozwój albo zmianę, ogląd sytuacji. Rolą terapeuty na pewno nie jest dawanie gotowych rozwiązań ani narzucanie własnych przekonań i wartości. Wybór (rozwiązań, decyzji, tempa pracy) zawsze należy do Klienta.